2014-06-17

Inteligentne kamery przemysłowe GigE, IP67 – Adlink NEON-1020/1040


W pierwszej generacji inteligentnych kamer nie można było osiągnąć równocześnie dużej szybkości, rozdzielczości i kompleksowego przetwarzania obrazu ze względu na brak wydajnych procesorów o niskim poborze mocy. Dopiero inteligentne kamery przemysłowe NEON firmy ADLINK Technology wykorzystujące opracowany pod koniec 2013 roku 4-rdzeniowy procesor Intel® Atom® E3845 z wbudowanym koprocesorem graficznym umożliwiły jednoczesną obsługę 4M-pikselowego czujnika, centralnej migawki 60 fps i szybkiej inspekcji obrazu. Wykorzystanie 64-bitowej architektury ułatwia także kompleksową analizę obrazu.

Pomocą służy układ koprocesora FPGA zamontowany w inteligentnych kamerach NEON, który umożliwia wstępne przygotowanie uzyskanego obrazu przez wykonanie części operacji graficznych, np.:

  • wydzielanie interesującego obszaru (Region-of-Interest, ROI) w celu zwiększenia efektywności kontroli;
  • przetwarzanie z wykorzystaniem tablic (Look-up-Table, LUT), umożliwiające wydobycie szczegółów w obszarach zawierających istotne informacje przez poprawę w tych regionach kontrastu i jasności;
  • korektę cieniowania wyrównującą nierównomierności czułości kamery.

Procesor graficzny (GPU) obsługuje kodowanie H.264, co zmniejsza zapotrzebowanie na pamięć masową, a także pozwala na przyspieszenie transmisji.

Koprocesory FPGA i GPU odciążają jednostkę centralną procesora, umożliwiając jej wykonywanie bardziej zaawansowanych operacji. Istotne jest tu wykorzystanie wielozadaniowości, co pozwala umieszczonej w niewielkiej obudowie inteligentnej kamerze na wykonywanie operacji rozpoznawania znaków (Optical Character Recognition, OCR), skanowania kodów kreskowych 2D, jak również pozycjonowania, identyfikacji i sprawdzania.

Zastosowanie centralnej migawki pozwoliło na eliminację zniekształceń obrazu przy szybko poruszających się obiektach.

W kamerach NEON umieszczono interfejsy wejść-wyjść identyczne jak we wbudowanych systemach wizyjnych: GbE, VGA, RS-232, USB oraz izolowane wejścia i wyjścia cyfrowe. Umożliwia to łatwą komunikację oraz integrację z innymi urządzeniami umieszczonymi na linii produkcyjnej, na przykład podłączenie HMI lub monitora pozwala operatorom na podgląd rezultatów inspekcji i wcześniejszą reakcję na pojawiające się problemy.

Obudowa spełniająca normę IP-67 zapewnia ochronę przed wilgocią, kurzem i zanieczyszczeniami, gwarantując niezawodna pracę w trudnych warunkach.

Inteligentne kamery NEON obsługują protokół GigE Vision 1 slave, dzięki czemu możliwa jest łatwa obsługa wielu kamer. Są też kompatybilne ze standardami GeniCam i GenTL akwizycji obrazu, a także z platformami wykorzystującymi ten sam interfejs API do komunikacji z oprogramowaniem innych wytwórców, takimi jak na przykład HALCON firmy MVTec, Common Vision Blox firmy STEMMER IMAGING, Adaptive Vision, Open CV czy Open CL. Dzięki otwartej architekturze raz napisane programy mogą być łatwo przenoszone do różnych urządzeń, co pozwala na skrócenie czasu opracowania nowego oprogramowania i zmniejszenie kosztu rozbudowy systemu. A zastosowanie w kamerach procesorów z architekturą x86 pozwala na wykorzystanie dobrze znanych projektantom narzędzi deweloperskich.

Aktualnie dostępne są dwa modele inteligentnych kamer: NEON-1020 z 2/3″ detektorem CMOS CMV2000 o rozdzielczości 2048×1088 i częstotliwości ramki 120 fps oraz NEON-1040 z 1″ detektorem CMOS CMV4000 o rozdzielczości 2048×2048 i częstotliwości ramki 60 fps.

Inteligentne kamery NEON posiadają wymiary 68,5 x 110 x 52,7 mm oraz mocowanie obiektywu typu C. Zasilane są napięciem stałym 12 ~24 Vdc i pobierają ok.13 W. Mogą pracować w temperaturze 0 ~ +50°C. W czasie pracy wytrzymują wibracje 5 Grms 5 ~ 500 Hz w trzech osiach. Spełniają normy IP67, CE i FCC Class A. Wszystkie sygnały wyprowadzone są na hermetyczne złącza M12.

Guru Control Systems jest autoryzowanym dystrybutorem produktów firmy ADLINK Technology w Polsce. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

pixel