2019-06-05

Komputer kolejowy z NVIDIA Quadro – Adlink AVA-5500


Komputer kolejowy PIS-5500 nvidia quadro ze wsparciem dla AI

Technologie sztucznej inteligencji (AI) są stosowane na całym świecie przez wszystkie branże w celu zwiększenia efektywności, poprawy wydajności i redukcji kosztów. Przemysł kolejowy nie jest wyjątkiem. Dzięki informacjom płynącym z systemów i aplikacji wspieranych przez sztuczną inteligencję, poprawia się bezpieczeństwo i niezawodność kolei. Inteligentne systemy kolejowe pośrednio wpływają na zwiększenie zadowolenia pasażerów z podróży tym środkiem transportu, a także wzrost poziomu usług przewozu towarów. Aplikacje wykorzystujące sztuczną inteligencję opierają się przetwarzaniu dużych ilości danych dostarczanych przez podłączone urządzenia IoT zainstalowane na stacjach, w pociągach i wzdłuż torów. Udane wdrożenie takiej aplikacji w obszarze kolei daje wiele korzyści ale też wymaga dobrej integracji technologii AI i IoT.

Platforma AVA-5500 AIoT ma wzmocnioną obudowę, zasilanie szerokim zakresem napięć DC oraz izolowane porty wejść / wyjść, dzięki czemu nadaje się do zainstalowania zarówno na pokładzie pociągu, jak i w instalacjach przytorowych. Komputer kolejowy AVA-5500 wyposażony jest w procesor Intel® Core™ i7 oraz zintegrowany moduł GPGPU NVIDIA Quadro i posiada certyfikat EN50155. Stanowi idealne rozwiązanie dla aplikacji służących do analizy grafiki / wideo w czasie rzeczywistym, które są niezbędne w dzisiejszych, coraz bardziej złożonych operacjach kolejowych.

Docelowe aplikacje obejmują między innymi:

  • systemy informacji pasażerskiej,
  • wykrywanie wtargnięcia na linię kolejową,
  • monitoring stacji kolejowej,
  • monitoring pokładowy,
  • wykrywanie zagrożeń w ruchu kolejowym

AVA-5500 jest testowana i wdrażana komercyjnie przez wiodących integratorów systemów kolejowych na całym świecie.

W jednym z zastosowań praktycznych komputer ten jest instalowany w specjalnych pociągach inspekcyjnych, gdzie służy do przetwarzania, w czasie rzeczywistym, obrazów pochodzących z przytorowych urządzeń rejestrujących. Zaawansowany algorytm, oparty na równoległym przetwarzaniu danych oraz głębokim uczeniu się (deep-learning), pozwala aplikacji skutecznie identyfikować potencjalne usterki urządzeń i to przy prędkości pociągu wynoszącej 120 km/h oraz uruchamiać alarm w celu powiadomienia obsługi technicznej.

W innej aplikacji, AVA-5500 wykorzystywany jest w biurze kontroli stacji kolejowej do analizy strumienia wideo odbieranego z peronu w czasie rzeczywistym. Aplikacja jest w stanie nie tylko wykrywać podejrzane zachowania czy nietypowe sytuacje i wyzwalać alarmy, ale także przeprowadzać analizę po wystąpieniu zdarzenia.

By sprostać wymaganiom różnych zastosowań, platforma AVA-5500 jest również dostępna w wariantach z dodatkowymi dwoma złączami USB 2.0 poprzez złącza M12 oraz dwiema 2,5-calowymi kieszeniami na dyski SATA 6 Gb/s, jak również w wersji obsługującej tylko zasilanie +12VDC.

Jeśli masz pytania dotyczące produktów przeznaczonych dla kolei z naszej oferty, skontaktuj się z nami.

pixel